מידע מקצועי

מה זה עבירות צווארון לבן?

עבירות צווארון לבן - מה צריך לדעת?

עבירות צווארון לבן – מה צריך לדעת?

למעלה מ-500 אסירים נכון לשנת 2019 מרצים עונשי מאסר בבתי סוהר בישראל, בעקבות עלייה בביצוע עבירות צווארון לבן בשנתיים האחרונות עלה מספרם של הכלואים בעבירות מהסוג הזה ב-78%. ברשות לנירות ערך יש אלפי שימועים, הטלת קנסות וכתבי אישום נגד רבים משוק ההון ועוד היד נטויה. 

עבירות צווארון-לבן קרויות כך משום שהעוברים עליהן הם בדרך כלל אנשים בחליפות, במעמד בכיר, בתפקידי מפתח שמגיעים לעבודה עם חליפה וחולנה לבנה, לכאורה הפרופיל המתאים האחרון לעבריין, אבל זהו בדיוק הפרופיל הקולע לכל עברייני הצווארון הלבן. אנשים שנמצאים בעמדה מאוד בכירה, ודווקא בשל כך נוקטים בשחיתות, הונאה, העלמת מס ועוד.

למונח הזה אין הגדרה מתאימה לכל סוגי העבירות. לרוב המונח מתאר סוג מאוד מסוים של עבירות פליליות שיש להן מאפיינים ייחודיים, להבדיל ממאפיינים של עבירות פליליות אחרות.

 

סוגי עבירות צווארון-לבן

עבירות צווארוןלבן כוללות: עבירות שוחד, גניבה, מרמה, עבירות כלכליות. עבירות מס, ניירות ערך, הלבנת הון, רישום כוזב במסמכי תאגיד. עבירות מחשב, הגבלים עסקיים ועוד. ההגדרה של צווארון לבן, באה להגדיר עבירות שבוצעו ע"י אנשים ממעמד גבוה, ולא מדובר אגב רק בעבירות הקשורות בכספים, גם הטרדה מינית שבוצעה ע"י איש במעמד חברתי גבוה, נחשבת כעבירת צווארון לבן.

עבירות מסוג זה הן לרוב מאוד מתוחכמות, נעזרות באמצעים מתקדמים ומודרניים, ויודעות להסתתר ולהסוות את העבירה בשלל דרכים ערמומיות ומתוחכמות, תוך הבנה בכלכלה, מחשוב ועוד. נזקי העבירות הללו מזיקים הן לארגונים או גופים והן לאנשים פרטיים ולמשק הכלכלי. הן נובעות מתוך ניצול של כוח ושררה ומפרים את הנאמנות לה התחייבו. ניתן לעלות עליהן בעזרת חוקר פרטי ממשרד חקירות או בלש משטרתי. 

 

מגמות ענישה בעבירות צווארון לבן

בשנים האחרונות ניכרת מגמה של החמרה בעונשים של עברייני צווארון לבן, החל מחקיקת חוק ניירות ערך אשר מתייחס היום לעבירות בתחום זה עבירה פלילית, לאחר שבמשך שנים תרמית בניירות ערך הוגדרה תחת הסיווג "עוון" והסנקציה הכי חמורה בגינה היה 3 שנות מאמר או קנס של 20,000 ₪. בשנת 1988 אחרי תיקון מס' 9 לחוק ניירות ערך, העונש המירבי הנו 5 שנות מאסר וקנס של עד כ-1.1. מיליון ₪. במקרה של תאגיד עומד הקנס על כ-5.6 מיליון ₪.

מבחינה משפטית שעבירות צווארון-לבן קשורות למשפט פלילי לתחומים נוספים ודורשים ידע משפטי וניסיון רב. במקרה של העמדה לדין בנושא הזה חשוב מאוד לקבל ליווי מקצועי ממשרד המטפל בתחום זה ולו ניסיון רב. 

ראו עוד: תכנון מס | מיסוי נאמנויות 

לחזרה לעמוד הבית

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

אודותינו

ויטה אלגרנטי ושות' הוא משרד בוטיק המתמחה ביצירת אסטרטגיות מיסוי מותאמות אישית עבור לקוחות מובחרים. 

המשרד הוקם ומנוהל על ידי שוקי ויטה ושמוליק אלגרנטי, שניהם רואי חשבון ומוסמכים למשפטים אשר שימשו בתפקידים בכירים ברשות המיסים.

יכול לעניין אותך גם:

מה זה עבירות צווארון לבן?

עבירות צווארון לבן – מה צריך לדעת? למעלה מ-500 אסירים נכון לשנת 2019 מרצים עונשי מאסר בבתי סוהר בישראל, בעקבות עלייה בביצוע עבירות צווארון לבן בשנתיים

קרא עוד »

אדריכלי מס

TheMarker Labels | TheMasters: זירת המומחים אדריכלי המס רו"ח שוקי ויטה ורו"ח שמוליק אלגרנטי, בכירים לשעבר ברשות המסים, חוסכים לבעלי ההון זמן וכסף באמצעות פתרונות אלגנטיים ופרקטיים.

קרא עוד »

קיבלת את הטופס? אתה על הכוונת של רשות המיסים.

קיבלת את הטופס?
אתה על הכוונת של רשות המיסים.

לבדיקה שתחסוך לך זמן וכסף השאר פרטים:

בטוחים שרוצים לעשות את זה?

עדיף לפנות למומחים!

Call Now Button