מס ערך מוסף

מה זה מס ערך מוסף?

מס ערך מוסף אשר ראשי התיבות שלו הם מע”מ, הנו מס המוטל על מה שאנו רוכשים או קונים. הוא קיים ברוב מדינות העולם. לראשונה הוא הונהג באמצע שנות ה-60 בצרפת ובשלהי השנים הללו החלו לגבות אותו בהולנד, דנמרק, שוודיה, נורבגיה ועוד.

מס ערך מוסף, הוא בעצם המיסוי הנוסף בכל שלב של שרשרת שיווק או ייצור החל מהיצרן וכלה בקמעונאי ובצרכן הסופי. הוא עומד היום בארץ על  ו17%. כולם משלמים אותו וגם הצרכנים כאשר הם קונים מוצרים במרכול, משלמים עליהם מע”מ הכלול במחיר המוצרים.

 

מע”מ לעסקים- מס ערך מוסף

עוסק מורשה להבדיל מעוסק פטור, משלמים מע”מ באופן רצוף. מע”מ זה המשולם על ידם בעבור מוצרים שהם רוכשים, יוחזר להם בסופו של דבר, באמצעות קיזוז המע”מ שהם שילמו, זאת בדוחות המע”מ שהם מגישים מדי חודש או חודשיים, כפי שנקבע לאותו עסק על סמך היקף הפעילות הפיננסית שלו. 

כאשר מגישים את הדו”ח יש מה שנקרא מע”מ תשומות, וכנגד זה מתקזזים העסקים בגין העסקאות עליהם הם אמורים לשלם מע”מ, העובר לרשויות המס. 

כאמור כל עוסק מורשה חייב בתשלום מע”מ. מי שמוגדר כעוסק פטור לא צריך לשלם מע”מ.  

הרישום של כל עוסק תלוי בהגדרה שחל העסק וגם כאמור במחזור הכספי.  רף הסכום השנתי של עוסק פטור משתנה מדי שנה. משנת 2017 הוא עומד על סך של 98,707 ₪ לשנה שהם כ- 8,225 ₪ לחודש. 

יחד עם זאת יש מקצועות שההגדרה שלהם לא קשורה להיקף המחזור הכספי שלהם, והם חייבים להיות עוסק מורשה ולשלם מס ערך מוסף.  ביניהם: רופאים, מהנדסים, וטרינרים, כלכלנים, עורכי דין, יועצי מס, טכנאים, אדריכלים, מנהלי חשבונות וגם טוענים רבניים.

מלבד עוסק פטור או עוסק מורשה, יש גם הגדרות של חברות, התאגדויות, שותפויות ועוד.

 

מה ההבדל בין עוסק פטור לעוסק מורשה?

ההבדל בין עוסק מורשה לעוסק פטור, היא בפטור שמקבל העוסק הפטור מהוספת מס ערך מוסף ובהמשך גם מהגשת דוחות מע”מ חודשיים. אם עוסק פטור עובר את היקף העסקאות שמגדיר אותו כך, הוא חייב להיות עוסק מורשה גם אם השנה לא הסתיימה.

בנוסף עוסק פטור לא מגיש ללקוחות שלו חשבוניות מס אלא רק קבלות ואילו עוסק מורשה מגיש חשבוניות מס ובהמשך קבלות. לפיכך הוא גם לא יכול לקבל ניכוי על מס התשומות שהוא משלם בגין צריכה. אם אתם רוצים לפתוח עסק ואתם לא יודעים אם אתם תהיו עוסק פטור או עוסק מורשה, עליכם להתייעץ עם רואה חשבון.

גולשים שקראו את המאמר הזה התעניינו גם במאמרים נוספים: ליווי חקירות מס הכנסהאסטרטגיות מיסוידיני שומותמיסוי נאמנויותמס תושבים חוזריםחובות מס הכנסהמיסוי בינלאומיגילוי מרצוןעבירות צווארון לבן – שירותי יעוץ מס

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
אודותינו

ויטה אלגרנטי ושות’ הוא משרד בוטיק המתמחה ביצירת אסטרטגיות מיסוי מותאמות אישית עבור לקוחות מובחרים. 

המשרד הוקם ומנוהל על ידי שוקי ויטה ושמוליק אלגרנטי, שניהם רואי חשבון ומוסמכים למשפטים אשר שימשו בתפקידים בכירים ברשות המיסים.

יכול לעניין אותך גם:

אסטרטגיות מיסוי

מייצרים אסטרטגיית מיסוי חכמה מה זה אסטרטגיות מיסוי?  למה שהמס ישלוט בך, אם אתה יכול לשלוט בו בחזרה? האדם הממוצע תופס את רשות המיסים כגורם

קרא עוד »
ליטיגציה ברשות המיסים

איך לשנות את דעתו של מי שכבר החליט? ליטיגציה או בעברית הדיינות הוא שם מקובל למקצוע הטיעון. כאשר ההחלטה שהתקבלה על ידי גורם מקצועי ברשות

קרא עוד »
תכנון מס

מה זה תכנון מס? ניהול נכון של כל עסק דורש תכנון מס. תכנון זה נוגע להחלטות אשר עשויות להוביל לחיסכון בעלויות המס. אבל אלה הם

קרא עוד »
Call Now Button

קיבלת את הטופס? אתה על הכוונת של רשות המיסים.

קיבלת את הטופס?
אתה על הכוונת של רשות המיסים.

לבדיקה שתחסוך לך זמן וכסף השאר פרטים:

בטוחים שרוצים לעשות את זה?

עדיף לפנות למומחים!