דיוני שומות

מה זה דיוני שומות?

הכנסתו של נישום נקבעת על פי הסכום הו הוא חייב. שומה עלולה להיות לא סופית ולכן הנישום יבקש לעשות דיוני שומות , בגין הסתייגויות שיש לו מהקביעה של פקיד השומה. משום כך יש אפשרות לערעור והשגה, להוכחת טעויות ואף לקבלת החזרי מס.

דיוני שומה יכולים להיות יוזמה של הנישום אם הוא חשוב שהשומה שנקבעה לו גבוהה מדי או של פקיד שומה שרוצה לקבל תמונה יותר ברורה אודות הכנסותיו של הנישום.

בסמכותו של  פקיד שומה, להזמין נישום ולברר מהי הכנסתו החייבת. קוראים לזה דיוני שומות. הדיון חייב להיות מנוהל מול מפקח מס ובוגר קורס מתאים, ואפשר לבוא עם מלווה אשר מתמחה ובקיא בדיני המס כמו למשל רואה חשבון.

דיני המס כוללים מועדי התיישנות מסוימים, על פיהם יש לפקיד השומה תקופה קצובה, במטרה לבחון את דיווחי הנישום, ולהחליט אם הדיווחים שלו נכונים. שיפוטו והחלטתו של פקיד השומה הם אלה שיכריעו את הוצאת השומה וגובה הסכום שיהיה נקוב בה.

 

מהי התיישנות לפי פקודת המס

ההתיישנות תחל מהמועד בו הגיש הנישום את הדו"ח השנתי ולפקיד השומה (כך הוחלט ב- 2016 בתיקון 211 לפקודה) יינתנו 4 שנים מסיומה של שנת המס כדי לבחון את הדו"ח. עד שנת 2015 תקופת ההתיישנות עמדה על 3 שנים, והיא הורחבה כאמור בתיקון הנ"ל.

השומה תוצא כאמור או 4 שנים מסיומה של שנת המס, או שנה מההשגה על השומה, לפי המאוחר יותר. פקיד השומה גם יכול, בהתאם לכללים של סעיף 147 להאריך את מועדי השומה. 

נושא ההתיישנות הוא מורכב ואין להקל בו ראש. הוא יכול להיות הגורם לכך שלא תוצא לנישום שומה, ועל כן יתקיימו דיוני שומה.

 

דיוני שומות – בשביל מה זה קיים?

ההליכים לקביעת שומה מורכבים מכל מיני פרמטרים ומשתנים כמו למשל התיישנות, סמכויות פקיד השומה, הליכים פלילים ועוד. כאשר יש השגה על השומה שנקבעה ניתן להתחיל דיוני שומות. גם הם הליך מורכב וכוללים פרשנויות, חוקים, פסקי דין ועוד. כל צד ינסה להוכיח את הפרשנות שלו לגובה השומה.

חיוב במס על ידי פקיד שומה, אינה חזקה חלוטה. היא איננה סותמת את הגולל בפני הנישום. מפקח המס חייב לנמק את השומה, וכן לקבל את תגובת הנישום או בא כוחו לפני הוצאתה. דיני המס, כמו דינים רבים, נתונים לפרשנויות שונות ולכן מתקיימים דיוני שומה הדורשים משני הצדדים ידע מקצועי, ידיעת דיני המס וכן יכולת ניהול משא ומתן. בדרך כלל את דיוני השומה עורך רואה חשבון או עורך דין לענייני מיסוי.

גולשים שקראו את המאמר הזה התעניינו גם במאמרים נוספים: ליווי חקירות מס הכנסה – אסטרטגיות מיסוי – דיני שומות – מיסוי נאמנויות – מס תושבים חוזרים – חובות מס הכנסה – מיסוי בינלאומי – גילוי מרצון – עבירות צווארון לבן – שירותי יעוץ מס

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
אודותינו

ויטה אלגרנטי ושות' הוא משרד בוטיק המתמחה ביצירת אסטרטגיות מיסוי מותאמות אישית עבור לקוחות מובחרים. 

המשרד הוקם ומנוהל על ידי שוקי ויטה ושמוליק אלגרנטי, שניהם רואי חשבון ומוסמכים למשפטים אשר שימשו בתפקידים בכירים ברשות המיסים.

יכול לעניין אותך גם:
חקירה פלילית

זומנת לחקירה על ידי רשות המסים? נפתחה נגדך חקירה פלילית? אנחנו יכולים לעזור. אנו במשרד ויטה אלגרנטי ושות' נלווה אותך ונסייע לך לנהל את המצב

קרא עוד »
חובות מס הכנסה

חובות מס הכנסה – חברות ועצמאיים חובות מה הכנסה אפשר להפחית, אם שוכרים את שירותיו של משרד רואה חשבון, שילווה אתכם בכל התהליך, ילמד את

קרא עוד »
עבירות צווארון לבן

עבירות צווארון לבן – מה חשוב לדעת עבירות צווארון לבן, קשורות בדרך כלל להתנהלות כספית והן מתבצעות באופן הסמוי מן העין.יש קושי להגדיר ולפענח אותן

קרא עוד »
גילוי מרצון

גילוי מרצון – פותחים דף חדש נוהל גילוי מרצון מאפשר לנישומים אשר לא דיווחו על הכנסותיהם כחוק ולא שילמו מס לתקן את דיווחי המס, לשלם

קרא עוד »

קיבלת את הטופס? אתה על הכוונת של רשות המיסים.

קיבלת את הטופס?
אתה על הכוונת של רשות המיסים.

לבדיקה שתחסוך לך זמן וכסף השאר פרטים:

בטוחים שרוצים לעשות את זה?

עדיף לפנות למומחים!

Call Now Button